ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ

photo4

Τα τμήματα  Υπαλλήλων Οικονομίας & Διοίκησης στον Τουρισμό έχουν στόχο την κατάρτιση των μαθητών που θα απασχοληθούν σε τουριστικές επιχειρήσεις και στον ευρύτερο χώρο των δραστηριοτήτων τους όπως:

•  Ξενοδοχεία: Υποδοχή, ενημέρωση, πληροφορίες, κρατήσεις δωματίων, οργάνωση εκδρομών ? αθλητικών ? πολιτιστικών εκδηλώσεων, εξασφάλιση μεταφορικών μέσων, υπεύθυνος ορόφων.
  • Κάμπινγκ: Υποδοχή, ενημέρωση, πληροφορίες, οργάνωση εκδηλώσεων.
  • Τουριστικά γραφεία: Διοργάνωση εκδρομών στο εξωτερικό ή εσωτερικό της χώρας με όλα τα διαθέσιμα μέσα καλύπτοντας τις ταξιδιωτικές ανάγκες.
  • Συνέδρια –  σεμινάρια ? εκθέσεις στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό, φροντίδα για την  συμμετοχή, μετάβαση, διαμονή των ενδιαφερομένων.
  • Αποστολές αθλητικού, πολιτιστικού ή άλλου ενδιαφέροντος στο εξωτερικό ή εσωτερικό.

Δυνατότητα εισαγωγής

στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες Σχολές Τουριστικής  Εκπαίδευσης  (Α.Σ.Τ.Ε.),  Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.

Επιθυμητές δεξιότητες υπαλλήλων Οικονομίας και Διοίκησης στον τουρισμό.

Καλή γνώση αγγλικών και χρήση Η/Υ.

Προοπτικές απασχόλησης

Ο τουρισμός και οι υπηρεσίες που υπάγονται στο τουριστικό προϊόν είναι από τους πιο δυναμικούς τομείς της ελληνικής οικονομίας. Ίσως ο μοναδικός τομέας  που αντιστέκεται στην κρίση και παρουσιάζει ανοδική τάση, με αποτέλεσμα  οι  προοπτικές  απασχόλησης των  μαθητών των τμημάτων  Υπάλληλων Οικονομίας & Διοίκησης στον Τουρισμό να είναι πάρα πολύ καλές.